COVID – 19, shpërndahen 600 pako ushqimore në Bashkinë Dibër

Rezervat e Shtetit, Efektivët e Komandës Mbështetëse dhe Forcave të Armatosura, në bashkëpunim me Agjencinë Kombëtare të Mbrojtjes Civile dhe pushtetin vendor janë angazhuar në shpërndarjen e pakove ushqimore, në mbi 600 familje në nevojë apo në varfëri ekstreme në bashkinë Dibër më datë 11.05.2020. Operacioni humanitar do të vijojë çdo ditë në çdo qark …

Shpërndahen 600 pako në Bashkitë Mat, Bulqizë e Klos

Fundjavë në krye të detyrës. Rezervat e Shtetit, Efektivët e Komandës Mbështetëse dhe Forcave të Armatosura, në bashkëpunim me Agjencinë Kombëtare të Mbrojtjes Civile dhe pushtetin vendor janë angazhuar në shpërndarjen e pakove ushqimore, në mbi 600 familje në nevojë apo në varfëri ekstreme në bashkitë Mat, Bulqizë e Klos më datë 09.05.2020. Operacioni humanitar …

Rezervat e Shtetit, ministrja Xhaçka: Gati asistenca ushqimore për më shumë se 30 mijë familjeve në nevojë

  Rezervat e Shtetit në Lundër prej javësh janë kthyer në një kantier të madh ku punohet pa ndërprerje për të bërë të mundur asistencën me pako ushqimore të mijëra familjeve në nevojë. Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka është rikthyer për të disatën herë gjatë kësaj periudhe në mjediset e Rezervave të Shtetit për të …

PLAN MASASH ORGANIZATIVE DHE ADMINISTRATIVE PËR PËRBALLIMIN E GJENDJES SË FATKEQËSISË NATYRORE TË SHKAKTUAR NGA EPIDEMIA E VIRUSIT COVID-19 NË DREJTORINË E PËRGJITHSHME TË REZERVAVE MATERIALE TË SHTETIT

26 Mars 2020 Hyrje Plani i masave organizative dhe administrative për përballimin e gjendjes së fatkeqësisë natyrore të shkaktuar nga epidemia e virusit COVID-19 bazohet në ligjin nr. 45/2019 “Për mbrojtjen civile” dhe Vendimit të Këshillit të Ministrave nr. 243, datë 24.03.2020 “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”.   Objekti i këtij plani është …

COVID – 19, shpërndahen 300 pako ushqimore në Kamëz, Bathore, Kavajë e Rrogozhinë

Efektivët e Forcave të Armatosura kanë vijuar shpërndarjen e pakove ushqimore gjatë të hënës në Kamëz, Bathore, Kavajë e Rrogozhinë. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, shoqëruar edhe nga kryetari i Bashkisë së Kamzës Rakip Suli, dorëzuan në disa familje në nevojë të kësaj zone pakot e përgatitura në Rezervat e Shtetit. Gjatë bisedës me banorë …

Mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të kolegut Ndue Marinaj

Drejtoria e Përgjithshme e Rezervave Materiale të Shtetit shpreh keqardhjen më të thellë për ndarjen e parakohshme nga jeta të mikut dhe kolegut të nderuar z. Ndue Marinaj, Drejtor Rajonal i Rezervave Materiale të Shtetit Shkodër. Zoti Marinaj la pas një kontribut të jashtëzakonshëm disavjeçar me punën e palodhur deri ne fund, jo vetëm për …

Nis nga Thumana shpërndarja e pakove ushqimore, Çako: Bashkitë të identifikojnë familjet në nevojë

  Nis shpërndarja e pakove të para ushqimore për pensionistët kryefamiljarë dhe familjet në nevojë. Të parët kanë qenë banorët e Thumanës, të goditur më së shumti edhe nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Vetë ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka ka ndjekur shpërndarjen e pakove në terren, gjatë orëve të vona të së martës. Ndërsa …

Nis përgatitja e pakoveve ushqimore, Xhaçka: Durim, do të ndihmohet çdo familje në nevojë

Pensionistët kryefamiljarë dhe familjet në nevojë do të kenë shumë shpejt ndihmat e para për të përballuar situatën e krijuar nga rreziku i virusit COVID-19.Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka ishte te Rezervat e Shtetit, ku pa nga afër punën që po bëhet për përgatitjen e pakove që do t’u shpërndahen kësaj shtrese sociale. E shoqëruar …

Si të mbrohemi nga COVID -19?

Si të mbrohemi nga COVID -19? Urdhër Nr 168, datë 12.03.2020 i ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale “Për ndalimin/kufizimin e lëvizjeve me mjetet e transportit” *** Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes …

Tërmeti, specialistë të vendeve aleate e partnere asistencë për operacionet e kërkim – shpëtimit

Pas situatës të rënduar të krijuar nga tërmeti me magnitudë 6,4 shkalla Rihter, me epiqendër bregdetin e Durrësit që goditi në orët e para të mëngjesit të 26 nëntorit vendin tonë, mbi 200 specialistët të kërkim – shpëtimit dhe Emergjencave Civile nga vende aleate dhe partnere të NATO-s, kanë mbërritur orë pas ore në Shqipëri …